Keskeinen ero jäkälän ja mykorrizaasin välillä on, että jäkälä on levän / syanobakteerin ja sienen välillä keskinäinen yhdistys, kun taas mykorrhiza on eräänlaista keskinäistä yhdistystä, joka tapahtuu korkeamman kasvin juurien ja sienen välillä.

Mutualismi on yksi kolmesta symbioosityypistä, joita esiintyy kahden eri eliölajin välillä. Toisin kuin kaksi muuta tyyppiä, keskinäisyys hyödyttää molempia yhdistyksen kumppaneita. Jäkäli ja mykorrisaat ovat kaksi yleistä esimerkkiä keskinäisistä assosiaatioista. Molemmat ovat ekologisesti tärkeitä suhteita. Kaksi jäkälän osapuolta ovat levät tai sinilevä ja sieni. Toisaalta, kaksi mykorrisaan osapuolta ovat korkeamman kasvin ja sienen juuria.

SISÄLLYS

1. Yleiskatsaus ja tärkeimmät erot 2. Mikä on jäkälä 3. Mikä on Mycorrhizae 4. Samankaltaisuus jäkälän ja Mycorrhizaen välillä 5. Vertailu vierekkäin - Jäkä vs Mycorrhizae taulukkomuodossa 6. Yhteenveto

Mikä on jäkälä?

Jäkälä on levän / sinilevän ja sienen välillä keskinäinen suhde. Tässä yhdistyksessä toinen osapuoli vastaa elintarvikkeiden tuotannosta fotosynteesillä, kun taas toinen osapuoli vastaa veden imeytymisestä ja suojan tarjoamisesta. Photobiont on jäkälän fotosynteettinen kumppani. Se vastaa hiilihydraattien tai ruoan tuotannosta fotosynteesillä. Se voi olla vihreä levä tai sinilevä. Molemmat pystyvät suorittamaan fotosynteesiä, koska niissä on klorofyylejä.

Kun kuitenkin verrataan vihreitä leviä ja sinileviä, levät myötävaikuttavat enemmän jäkälien muodostumiseen sienten kuin sinileväbakteerien kanssa. Mycobiont on jäkälän sieni-kumppani. Se vastaa veden imeytymisestä ja antaa varjon fotobiontille. Yleensä askomysyyttien ja basidiomykettien sienet muodostavat tällaisen symbioottisen yhteyden levien tai sinilevien kanssa. Yleensä jäkälässä näkyy vain yksi sienilaji - se voi olla joko askomysiitti tai basidiomykeesi. Jäkälät voidaan nähdä puiden kuoressa, paljaalla kivillä ja myös osana biologista maakuorta. Ei vain, jäkälät voivat selviytyä äärimmäisissä ympäristöissä, kuten jäätyneessä pohjoisessa, kuumissa aavikoissa, kallioisilla rannikoilla jne.

Jäkälät tarjoavat useita tärkeitä toimintoja. He ovat hyvin herkkiä ympäristölle. Siten ne voivat osoittaa ympäristöindikaattoreina toimivia ilmiöitä, kuten pilaantumista, otsonin heikkenemistä, metallien saastumista jne. Lisäksi jäkälät tuottavat luonnollisia antibiootteja, joita voidaan käyttää lääkkeiden valmistukseen. Lisäksi jäkälät ovat hyödyllisiä hajusteiden, väriaineiden ja kasviperäisten lääkkeiden valmistuksessa.

Mikä on Mycorrhizae?

Mycorrhiza on toinen esimerkki keskinäisestä suhteesta. Sitä esiintyy korkeamman kasvin juurien ja sienen välillä. Sieni asuu korkeamman kasvin juuria vahingoittamatta juuria. Korkeampi kasvi tarjoaa ruokaa sienelle, kun taas sieni imee vettä ja ravinteita maaperästä kasviin. Siksi tämä keskinäinen vuorovaikutus tarjoaa etuja molemmille kumppaneille. Mykorrizaat ovat ekologisesti tärkeitä. Koska kasvin juurilla ei ole pääsyä ravintoaineisiin, sieni-hyfa voi kasvaa useita metrejä ja kuljettaa juomia veteen ja ravinteisiin, erityisesti typpeen, fosforiin, kaliumiin. Ravinteiden puutosoireita esiintyy siis vähemmän todennäköisesti kasveissa, jotka ovat tässä symbioottisessa yhteydessä. Noin 85 prosentilla verisuonikasveista on endomykorrhizal-assosiaatioita. Lisäksi sieni suojaa kasvia juuripatogeeneiltä. Siksi mykorrizaat ovat erittäin tärkeitä assosiaatioita ekosysteemeissä.

Ektomycorrhizae ja endomycorrhizae ovat kaksi pääryhmää mycorrhizaesta. Ektomycorrhizae-muodot eivät muodosta kaarevia ja rakkuloita. Lisäksi niiden hyfaet eivät tunkeudu kasvin juuren aivokuoren soluihin. Ektomykorrizaatit ovat kuitenkin todella tärkeitä, koska ne auttavat kasveja tutkimaan ravinteita maaperässä ja suojaamaan kasvien juuria juuripatogeeneiltä. Sillä välin, endomykorrhizaessa sieni-hyfa tunkeutuu kasvin juurten aivokuoren soluihin ja muodostaa rakkuloita ja kaarevuuksia. Endomycorrhizae on yleisempi kuin ectomycorrhizae. Ascomycota- ja Basidiomycota-sienet osallistuvat ektomykorrizizaalisen yhdistyksen muodostamiseen, kun taas Glomeromycota-sienet osallistuvat endomycorrhizaen muodostamiseen.

Mitkä ovat jäkälän ja Mycorrhizaen väliset yhtäläisyydet?

  • Jäkälä ja mycorrhizae ovat kahden tyyppisiä keskinäisiä symbioottisia suhteita, joita esiintyy kahden eri lajin välillä. Lisäksi molempiin parisuhteisiin liittyy aina sieni. Molemmat osapuolet hyötyvät molemmista suhteista. Lisäksi sekä jäkälä että mykorrisaat ovat ekologisesti tärkeitä ekosysteemien ylläpitämiselle.

Mitä eroa on jäkälän ja mycorrhizaen välillä?

Jäkäli ja mykorrisaat ovat kaksi yhteistä keskinäistä suhdetta. Jäkälää esiintyy sienen ja joko sinilevän tai vihreiden levien välillä, kun taas mykorrisaa esiintyy sienen ja kasvin juurten välillä. Joten, tämä on tärkein ero jäkälän ja mykorrisaan välillä. Lisäksi enimmäkseen askomyytit ja basidiomyseetit osallistuvat jäkälien muodostamiseen, kun taas basidiomycetes, glomeromycetes ja harvat ascomycetes osallistuvat mycorrhizaen muodostamiseen. Siksi tämäkin on ero jäkälän ja mykorrisaan välillä.

Ero jäkälän ja mykorrisaan välillä taulukkomuodossa

Yhteenveto - jäkälä vs Mycorrhizae

Jäkälä on assosiaatio levän / tai sinilevän ja sienen välillä. Toisaalta, mycorrhiza on assosioitu sieni ja korkeamman kasvin juuret. Joten, tämä on tärkein ero jäkälän ja mykorrisaan välillä. Molemmat yhdistykset ovat yleisiä esimerkkejä keskinäisyydestä. Ja heillä on myös ekologinen merkitys.

Viite:

1. "Mikä on jäkälä?" British Lichen Society, saatavana täältä. 2. ”Mycorrhiza.” Australian kansallinen kasvitieteellinen puutarha, saatavana täältä.

Kuvan kohteliaisuus:

1. ”Parmelia-jäkälä japanilaisen pitsilehden vaahterallamme”, kirjoittanut J Brew (CC BY-SA 2.0) Flickrin kautta